قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / داستان / داستان افغانستان / طلسمات، رمانی غرق در افسانه و واقعیت

طلسمات، رمانی غرق در افسانه و واقعیت

طلسمات

رمان تازه منتشر شده “طلسمات” آخرین اثر داستانی محمدجواد خاوری با حضور شماری از نویسندگان، منتقدان ادبی، خبرنگاران و اساتید دانشگاه در باشگاه فرهنگی مهران از سوی مرکز فرهنگی افغانستان و موسسه فرهنگی – اجتماعی تساوی به وقت افطار روز دوم سرطان معرفی شد.

علی توانا در مورد آثار این نویسنده و پژوهشگر باسابقه کشور گفت: “جواد خاوری در سال ۱۳۴۶ هجری خورشیدی در بامیان افغانستان به دنیا آمد. در کودکی به ایران مهاجرت کرد و در مشهد مقیم شد. از اوایل دهه هفتاد به فرهنگ عامیانه علاقه‌مند شد و به گردآوری و پژوهش ادبیات شفاهی مردم هزاره پرداخت. از محمد جواد خاوری تا اکنون کتاب‌های “پشت کوه قاف،”، “امثال و حکم مردم هزاره”، “گزیده کتاب نیستان”، “دوبیتی‌های عامیانه هزارگی”، “قصه‌های هزاره‌های افغانستان”، “گل سرخ دل‌افگار و امسال رمان “طلسمات”.

بعد از آن پیام تصویری نویسنده برای حاضرین پخش شد. آقای خاوری از برگزارکنندگان محفل تشکر و قضاوت درمورد رمان را به خوانندگان رمان اش واگذار کرد.

پس از آن علی پیام نویسنده و استاد دانشگاه درمورد ویژگی های رمان طلسمات صحبت کرد: “این رمان چند ویژگی عمده دارد. اول این که رمان در ژانر تاریخی نوشته شده است. ویژگی دوم آن هم درونمایه آن است که به تبیین دقیق مناسبات اجتماعی در افغانستان است و سومین ویژگی آن جای گرفتن طلسمات در میان رمان های واقع گرا است”.

در ادامه برنامه، سروش غیبی داستان نویس جوان و مستعد کشور درمورد مکتب داستانی رمان گفت: “برخلاف آقای پیام من فکر می کنم این رمان در قالب رئالیسم جادویی نوشته شده؛ چون فضاها وهم آلود، سحرآلود و افسانه زده هستند. این سبک را برای اولین بار گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی به جهان داستان معرفی کرد.”

علی مدد رضایی هم به عنوان یکی از کسانی که این رمان تازه منتشر شده را خوانده بود، درمورد آن نکته هایی را بیان کرد.

در این محفل لوح افتخاری که از سوی نهادهای برگزارکننده تهیه شده بود، به دست داکتر حسن فضایلی استاد ادبیات و زبان فارسی دانشگاه کاتب به نماینده آقای خاوری، به اسد سلیمی تقدیم شد.

برنامه با صرف افطار و قرعه کشی چند نسخه از کتاب طلسمات در میان حاضرین به پایان رسید.

نام محمدجواد خاوری با پژوهش های وی در ادبیات عامیانه مناطق مرکزی کشور آمیخته است. همچنین یکی از مجموعه داستان او به نام “گل سرخ دل افگار” در سال ۱۳۸۷ به دستور کریم خرم وزیر فرهنگ و اطلاعات وقت کشور به آب انداخته شد.

پس از آن “طلسمات” اولین اثر داستانی او است که در نبود خودش در افغانستان به چاپ رسیده است. این کتاب به سرنوشت مردمان هزاره در نزدیک به یک سده اخیر و سنت ها، باورها و زندگی سرشار از رنج و دردشان می پردازد.

منبع: http://equality.af

خرید کتاب طلسمات

18,500 تومان افزودن به سبد خرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

***--- عزیزان مقیم تهران، قم و مشهد به زودی اصفهان می توانند محصولات صفر و یک را حضوری و بدون هزینه پستی دریافت کنند. اطلاعات بیشتر: info@sefr1.com شماره همراه: 09392593277 - تلگرام: @sefryak